kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Święto Wojska Polskiego.


W dniu 15 sierpnia 2018 roku przypada bardzo ważne wydarzenie dla narodu polskiego. W tym czasie świętujemy zwycięską dla strony polskiej Bitwę Warszawską z 1920 roku w konflikcie polsko-bolszewickim i ustanowiony świętem państwowym Dniem Wojska Polskiego.

Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku Wojsko Polskie podkreśla swą tradycję i historyczny rodowód, kultywuje tradycje oręża polskiego w znakach, nazwach, ceremoniale wojskowym i obchodach świąt wojskowych. To bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków oraz dobra okazja do rozmowy o patriotyzmie, narodzie a także roli i znaczeniu służby wojskowej.

Zwyczajowo bitwę warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku nazywa się „cudem nad Wisłą” i uznaje się za przełomową w historii świata, ponieważ w obliczu militarnej przewagi wojsk bolszewickich polskie zwycięstwo było niemal niemożliwe. Mimo to armia Józefa Piłsudskiego zdołała zatrzymać czerwony marsz na zachód Europy. Bitwa zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu – w latach 1990-1991 – Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 r. przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

To już 98 rocznica Bitwy Warszawskiej.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego będą wyjątkowe i zapewnią wiele atrakcji, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

14 sierpnia

O godzinie 14.00 – Wręczenie odznaczeń resortowych i wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego.

O godzinie 17.00 – uroczystości zakończenia Sztafety – 100- lecia Niepodległości, w której 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej biegnie w wzdłuż Wisły. Startując ze źródeł i ujścia rzeki, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 20.00 – Apel Pamięci (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Poległych w 1920 r.)

15 sierpnia

W katedrze polowej o godzinie 9.00 – Biskup Polowy będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego.

O godzinie 10.30 – W Pałacu Prezydenckim uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych, nominacji generalskich.

O godzinie 12.00 – Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godzinie 13.00 – Wielka Defilada Niepodległości – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Defilada wojskowa w tym roku przejdzie Wisłostradą, a nie jak do tej pory Alejami Ujazdowskimi. Po raz pierwszy na warszawskiej Wisłostradzie przedefiluje ponad 2 tysiące osób – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne oraz statki powietrzne, a także współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

W defiladzie współczesnej weźmie udział: ponad tysiąc żołnierzy z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, ponad 100 statków powietrznych, ponad 60 pocztów sztandarowych, blisko 200 wojskowych pojazdów i elementów uzbrojenia m.in.: transportery opancerzone Rosomak, transportery minowania narzutowego Kroton, moździerze Rak, armato haubice Krab, samochody HUMVEE, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard.

W defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzy szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje chronologicznie epoki: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Nad Warszawą, wzdłuż Wisły przeleci 101 samolotów i śmigłowców m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14 oraz samoloty m.in.: PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16.

W godzinach 15.00-19.30 – Wojskowy Piknik Rodzinny „Służymy Niepodległej” – (błonia Stadionu PGE Narodowy) – wśród atrakcji m.in. wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokaz wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych, strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla dzieci.

Około godziny 17.00 – Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wręczy dyplomy laureatom pierwszego miejsca w pięciu kategoriach konkursowych i dwóch wiekowych Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca.

W dniach 12-15 sierpnia obchody 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie.

12 sierpnia

12.30 – Msza Święta w kaplicy w Ossowie

14.00 – widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki

15.00-18.00 – Piknik historyczny przy Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie

14 sierpnia

19.00 – odsłonięcie pomników – Polana Dębów Pamięci przy kaplicy w Ossowie

21.00 – Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

15 sierpnia

10.00 – modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki

11.15 – Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych

13.00 – Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

14.00 – XVIII Zawody Militari o szablę Starosty Wołomińskiego i puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego

14.00-18.00 – stoiska historyczne i militarne przy Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie

15.00 – festyn letni

16.00 – bieg dziecięcy „Cud nad Wisłą”

20.00 – koncert z gwiazdą wieczoru – Margaret

Obchody 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” będą organizowane także w innych miejscowościach powiatu wołomińskiego, m.in. w Radzyminie, Tłuszczu, Markach, Zielonce, Kobyłce i Dąbrówce. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Wołomina.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Wszystkiego najlepszego!