kontakt@saperzy-debica.pl
 • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

 • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

 • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

 • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

 • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

 • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. Od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku Wojsko Polskie podkreśla swą tradycję i historyczny rodowód, kultywuje tradycje oręża polskiego w znakach, nazwach, ceremoniale wojskowym i obchodach świąt wojskowych. To bardzo ważny dzień wszystkich Polaków oraz dobra okazja do rozmowy o patriotyzmie, narodzie a także roli i znaczeniu służby wojskowej. Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu Pierwszej Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu – w latach 1990-1991 – Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 roku przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. To już 97 rocznica Bitwy Warszawskiej.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zapewnią wiele atrakcji.

14 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 20.00 –  Apel Pamięci oraz uroczystość wręczenia pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Poległych w 1920 r.)

15 sierpnia (wtorek) w katedrze polowej o godz. 9.00 Biskup Polowy będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego. Do udziału we wspólnej modlitwie duszpasterstwo wojskowe zaprasza żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, służby mundurowe oraz tych wszystkich, którzy pragną pomodlić się za obrońców ojczyzny.

15 sierpnia (wtorek) o godzinie 10.15 uroczystość złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza a o godzinie 10.30 –  uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jedną z najważniejszych atrakcji Święta Wojska Polskiego będzie coroczna defilada wojskowa w Warszawie. Przejazd sprzętu wojskowego tradycyjnie odbędzie się Alejami Ujazdowskimi. Prezydent Andrzej Duda przemówi na Placu Trzech Krzyży 15 sierpnia w samo południe, a tuż po wystąpieniu ruszy defilada. Na ulicach zobaczymy sprzęt pancerny (m.in. czołgi Leopard i PT-91 Twardy), zmotoryzowany, artylerię, lotnictwo (m.in. myśliwce F-16 i MiG-29, samoloty Su-22, C-130 Hercules i C-295 CASA) oraz żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całej Polski.

Defilada potrwa ponad godzinę i zakończy się około godz. 13:20.

Bezpośrednio po defiladzie na terenie Parku Agrykola rozpocznie się Festyn Żołnierski.

Każdy kto w tym dniu będzie w stolicy ma okazję do wysłuchania m.in. koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (godz.16.00, Agrykola) oraz Orkiestry Wojskowej z Dęblina, a także występów artystów z klubów wojskowych (godz.13.00 – 14.00, Agrykola).
 
Wzdłuż ulicy Myśliwieckiej i Szwoleżerów od godz. 10.00 będzie prezentowana wystawa sprzętu wojskowego, stanowisko Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także ciesząca się od wielu lat wielką popularnością polowa kuchnia i piekarnia wojskowa.
 
Na boisku sportowym w okolicach Łazienek, od godz. 13.00 czynne będzie miasteczko wojskowe, a w nim m.in. pokazy dynamiczne wyszkolenia żołnierzy, prezentacja elementów szpitala polowego zakaźnego wraz z wyposażeniem oraz saperski tor przeszkód dla dzieci.

W dniu Święta Wojska Polskiego w Amfiteatrze na Wodzie, od godz. 13.00 do 18.00 odbędzie się koncert laureatów Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2017”.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 14-15 sierpnia zaprasza na dni otwarte.

14 sierpnia:

PARK PLENEROWY – otwarty od godziny 10 do godziny 18

Prezentacja pojazdów Fundacji Niepodległości z Lublina, które będą brały udział w wielkim festynie 15 sierpnia:

 • Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
 • Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech
 • White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego
 • Ciężarówka GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył Miś Wojtek
 • M16 MGMC „Half-Track” – półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm – w barwach 1 Dywizji Pancernej
 • Dodge WC52 – ciężarówka 3/4 t, pojazd sanitarny – w barwach 1 Dywizji Pancernej
 • Royal Enfield – motocykl łączników i gońców – w barwach 1 Dywizji Pancernej
 • 15 sierpnia:

   Sale wystawowe czynne w godz. 12:00 – 18:00

 • Otwarcie wszystkich wystaw stałych i okolicznościowych, z najnowszą zatytułowaną „Za drutami…W oflagach niemieckich 1939-1945- prezentacja akwarel Rudolfa Fryszowskiego.”;
 • Szczególnie polecamy także wystawę „Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque” oraz „Powstanie Warszawskie.”
 • Park Plenerowy – czynny w godzinach. 9:00 – 18:00

 • Prezentacja historycznego oraz współczesnego, ciężkiego sprzętu wojskowego. Otwarte dla zwiedzających zostaną eksponaty: samolot JAK-40, samolot transportowy AN-26.
 • „Z Hallerem od Rarańczy po Kaniów do Błękitnej Armii” – pokazy obozowisk polskich i niemiecko-austriackich, widowisko batalistyczne – „Przejście linii frontu pod Rarańczą po bój pod Kaniowem” – początek epopei II brygady do momentu dołączenia do II Korpusu po bój pod Kaniowem, przejście kordonu i ewakuację do Francji – widowisko według autorskiego scenariusza z narracją historyczną – prezentacja pokazu godzina 13:30*.
 • Przez cały czas prezentacji będzie dostępna replika km Maxim M08/15 z obsługą i możliwością oddania strzału na gaz oraz stanowisko do ćwiczenia pchnięcia bagnetem.
 • Prezentacja namiotu ze stanowiskiem medycznym i punktem poboru rekruta z czasów gen. Hallera.
 • Prezentacja stanowiska okopowego miotacza min Wz. 14 używanego w oddziałach II Brygady.
 • Stoiska z pamiątkami dla kolekcjonerów militariów.
 • „Wojskowy przystanek” – grochówka wojskowa i inne przysmaki (park broni ciężkiej).
 • W dniach 14-15 sierpnia obchody 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie.

  Obchody rocznicy ruszają się już w niedzielę, 13 sierpnia. Uroczystości otworzy koncert pod hasłem „Póki Polska żyje w nas”, którego gwiazdą będzie solista Opery Narodowej, Bogusław Morka. Natomiast w poniedziałek, 14 sierpnia zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej 1920.Głównym elementem obchodów będzie sama rekonstrukcja bitwy, którą rozpocznie modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki.

  Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy obchodów będą mieli okazję dodatkowo wziąć udział w pikniku historycznym. Całość zamknie część rozrywkowa – koncert Zenona Martyniuka z zespołem Akcent oraz widowiskowy Laser Show.

  Program obchodów 14 sierpnia:

  godz. 18.00 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterski udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej

  godz. 21.00 – Apel Poległych

  Program obchodów 15 sierpnia:

 • 10:00 – modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki
 • 10:45 – odsłonięcie pomników „Polana Dębów Pamięci” przy kaplicy w Ossowie
 • 11:15 – msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych 1920 roku
 • 13:00 – apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku
 • 14:00 – widowisko Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
 • 15:00-18.00 – piknik historyczny
 • 20:45 – koncert Zenona Martyniuka z zespołem Akcent
 • 21:30 – Laser Show
 • Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

  Wszystkiego najlepszego!