Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.
Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. Od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku Wojsko Polskie podkreśla swą tradycję i historyczny rodowód, kultywuje tradycje oręża polskiego w znakach, nazwach, ceremoniale wojskowym i obchodach świąt wojskowych. To bardzo ważny dzień wszystkich Polaków oraz dobra okazja do rozmowy o patriotyzmie, narodzie a także roli i znaczeniu służby wojskowej. Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu Pierwszej Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu – w latach 1990-1991 – Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 roku przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. To już 97 rocznica Bitwy Warszawskiej.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zapewnią wiele atrakcji.
14 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 20.00 – Apel Pamięci oraz uroczystość wręczenia pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Poległych w 1920 r.)
15 sierpnia (wtorek) w katedrze polowej o godz. 9.00 Biskup Polowy będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego. Do udziału we wspólnej modlitwie duszpasterstwo wojskowe zaprasza żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, służby mundurowe oraz tych wszystkich, którzy pragną pomodlić się za obrońców ojczyzny.
15 sierpnia (wtorek) o godzinie 10.15 – uroczystość złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza a o godzinie 10.30 – uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Jedną z najważniejszych atrakcji Święta Wojska Polskiego będzie coroczna defilada wojskowa w Warszawie. Przejazd sprzętu wojskowego tradycyjnie odbędzie się Alejami Ujazdowskimi. Prezydent Andrzej Duda przemówi na Placu Trzech Krzyży 15 sierpnia w samo południe, a tuż po wystąpieniu ruszy defilada. Na ulicach zobaczymy sprzęt pancerny (m.in. czołgi Leopard i PT-91 Twardy), zmotoryzowany, artylerię, lotnictwo (m.in. myśliwce F-16 i MiG-29, samoloty Su-22, C-130 Hercules i C-295 CASA) oraz żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całej Polski.
Defilada potrwa ponad godzinę i zakończy się około godz. 13:20.
Bezpośrednio po defiladzie na terenie Parku Agrykola rozpocznie się Festyn Żołnierski.
Każdy kto w tym dniu będzie w stolicy ma okazję do wysłuchania m.in. koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (godz.16.00, Agrykola) oraz Orkiestry Wojskowej z Dęblina, a także występów artystów z klubów wojskowych (godz.13.00 – 14.00, Agrykola).
Wzdłuż ulicy Myśliwieckiej i Szwoleżerów od godz. 10.00 będzie prezentowana wystawa sprzętu wojskowego, stanowisko Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także ciesząca się od wielu lat wielką popularnością polowa kuchnia i piekarnia wojskowa.
Na boisku sportowym w okolicach Łazienek, od godz. 13.00 czynne będzie miasteczko wojskowe, a w nim m.in. pokazy dynamiczne wyszkolenia żołnierzy, prezentacja elementów szpitala polowego zakaźnego wraz z wyposażeniem oraz saperski tor przeszkód dla dzieci.
W dniu Święta Wojska Polskiego w Amfiteatrze na Wodzie, od godz. 13.00 do 18.00 odbędzie się koncert laureatów Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2017”.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 14-15 sierpnia zaprasza na dni otwarte.
14 sierpnia:
PARK PLENEROWY – otwarty od godziny 10 do godziny 18
Prezentacja pojazdów Fundacji Niepodległości z Lublina, które będą brały udział w wielkim festynie 15 sierpnia:
15 sierpnia:
Sale wystawowe czynne w godz. 12:00 – 18:00
Park Plenerowy – czynny w godzinach. 9:00 – 18:00
W dniach 14-15 sierpnia obchody 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie.
Obchody rocznicy ruszają się już w niedzielę, 13 sierpnia. Uroczystości otworzy koncert pod hasłem „Póki Polska żyje w nas”, którego gwiazdą będzie solista Opery Narodowej, Bogusław Morka. Natomiast w poniedziałek, 14 sierpnia zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej 1920.Głównym elementem obchodów będzie sama rekonstrukcja bitwy, którą rozpocznie modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki.
Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy obchodów będą mieli okazję dodatkowo wziąć udział w pikniku historycznym. Całość zamknie część rozrywkowa – koncert Zenona Martyniuka z zespołem Akcent oraz widowiskowy Laser Show.
Program obchodów 14 sierpnia:
godz. 18.00 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterski udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej
godz. 21.00 – Apel Poległych
Program obchodów 15 sierpnia:
Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Wszystkiego najlepszego!