Święto Sił Zbrojnych po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
Nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1991 obchodzono je w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 r. przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. To już 95 rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Polacy bardzo szybko zaczęli kojarzyć Bitwę Warszawską z jednym z najważniejszych maryjnych świąt – Wniebowzięciem NMP. Powszechne stało się przekonanie, że polskie zwycięstwo zostało wymodlone przez wiernych przed jasnogórską ikoną. „Cud nad Wisłą” stał się kolejnym po obronie Częstochowy podczas szwedzkiego potopu w XVII wieku, dowodem na szczególną więź polskiego narodu z Matką Jezusa. Bitwa przeszła do historii, jako osiemnasta, największa na świecie i zaliczana jest do największych starć w dziejach oręża polskiego a jej skutki były ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. „Cud na Wisłą” ocalił europejską demokrację i polską niepodległość. Dziś Bitwa Warszawska każdemu kojarzy się z walką, w której Wojsko Polskie pokonało bolszewików i powstrzymało ich ofensywne działania na zachód Europy. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych, uroczysta odprawa wart połączona ze składaniem wieńców i defiladą wojskową.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zapewnią wiele atrakcji.
W Warszawie 14 sierpnia 2015 (piątek), godz. 14.00 odbędzie się uroczystość wręczania medali i wyróżnień resortowych z udziałem kierowniczej kadry MON oraz kadry dowódczej SZ.
O godzinie 20.00 14 sierpnia (piątek) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku odbędzie się Apel Pamięci połączony z zapaleniem zniczy oraz złożeniem wieńców i wiązanek na mogiłach żołnierzy poległych w 1919-1920 roku.
Obchody święta 15 sierpnia (sobota) rozpoczną się o godzinie 8.45 złożeniem wieńca przez Prezydenta RP przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze). W katedrze polowej o godz. 9.00 Biskup Polowy Józef Guzdek będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego. Do udziału we wspólnej modlitwie duszpasterstwo wojskowe zaprasza żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, służby mundurowe oraz tych wszystkich, którzy pragną pomodlić się za obrońców ojczyzny. O godz. 21.00 bp Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Po apelu, przed murami klasztoru zostaną oddane okolicznościowe salwy armatnie.
O godzinie 10.00-10.15 – Złożenie wieńców przez Prezydenta RP na płycie Grobu Nieznanego(Plac Marszałka J. Piłsudskiego) oraz przed pomnikiem Marszalka Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza)
Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 12.00 przed Belwederem i będą połączone z przemarszem pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych, dynamicznym pokazem sprzętu wojskowego oraz przelotem samolotów i śmigłowców.
Ta najbardziej oczekiwana część obchodów, coroczna defilada wojskowa odbędzie się w Alejach Ujazdowskich i przejdzie przez centrum stolicy. W tym roku weźmie w niej udział ponad 700 żołnierzy oraz około 160 sztuk ciężkiego sprzętu. Zobaczymy prezentacje nie tylko najnowszego sprzętu używanego przez polską armię, ale także pojazdy i umundurowanie historyczne. Po raz pierwszy w wojskowej paradzie weźmie udział Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic z wyrzutniami pocisków rakietowych oraz wozami kierowania środkami walki. Na ulicach stolicy pojawią się też pojazdy używane przez wojska specjalne. Komandosi z GROM-u zaprezentują Mercedesa Gelendwagen i Toyotę Hilux, operatorzy z Nila pojazd MATV MRAP, a z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – HMMWV Spec. Prawdziwą gratką dla miłośników wojskowych pojazdów będzie przejazd amerykańskich transporterów Stryker. Na defiladzie nie zabraknie sprzętu artyleryjskiego – samobieżnych armatohaubic 152 mm Dana, wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, haubic samobieżnych 155 mm Krab i radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec. Przejadą również czołgi Leopard (2A5 i 2A4) i PT-91 Twardy, wozy BWP-1, transportery Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV. Będzie też można zobaczyć opancerzone samochody Skorpion-3, quady, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa, Hibneryty z armatą ZU 23×2 z 12 BZ, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza i transportery minowania narzutowego Kroton.
Wojska inżynieryjne z kolei pokażą pojazd saperski Topola oraz trał mechaniczny zdalnie sterowany Bożena wieziony na przyczepie samochodu Jelcz. Na niebie pojawią się śmigłowce, w tym Mi-8, Mi-17, Mi-24 i W-3 Sokół, samoloty z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MIG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M Casa i M-28 Bryza. Podczas parady zobaczymy ponad pół tysiąca żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: orkiestry i batalionu, Alejami przedefilują reprezentanci wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Wystąpią też pododdziały poszczególnych jednostek, w tym z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa i 10 Brygady Logistycznej. Ci ostatni wystąpią w umundurowaniu polowym w kamuflażu pustynnym. W defiladzie wezmą też udział pododdziały reprezentacyjne wojsk sojuszników – 15 żołnierzy wojsk lądowych USA oraz 30 z wojsk lądowych Kanady.
Po południu od godziny 13.00 na błoniach Stadionu PGE Narodowego (od strony ul. Zielenieckiej) zorganizowany zostanie piknik wojskowy, podczas którego będzie okazja obejrzeć wojskowe pojazdy, m.in. czołg Leopard2A5, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, samobieżną haubicę Goździk, bezzałogowe statki powietrzne. O swojej służbie opowiadać będą żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i żandarmerii. Będzie też niespodzianka dla najmłodszych – wszyscy odważni będą mogli sprawdzić na torze saperskim. Zobaczą, jak działa piekarnia polowa i w co wyposażona jest wojskowa karetka. W różnorodnym programie znajdą się zarówno przedstawienia artystyczne, jak i dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy. Będzie ekspozycja stoisk promocyjnych jednostek i instytucji Wojska Polskiego. Swoje zbiory zaprezentują też grupy rekonstrukcyjne. Nowością będzie letnia biblioteka.
Od godz. 13.00 będzie prowadzona akcja honorowego krwiodawstwa. Na wszystkich, którzy w tym dniu zdecydują się oddać krew będzie czekał ambulans do poboru krwi z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Stanowiska promocyjno-informacyjne wystawi ponad 10 jednostek. 6 Brygada Powietrznodesantowa pokaże sprzęt spadochronowy, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej wyposażenie drużyny, 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia sprzęt saperskiego patrolu rozminowania, a Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni sprzęt nurkowy MW.
15 sierpnia (sobota) także Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zaprosi na dzień otwarty. Będzie można podziwiać ekspozycję plenerową, otwarte będą również sale wystawowe w budynku. Warto zobaczyć tam m.in. eksponaty broni ciężkiej i statki powietrzne: MIG 29, SU 22, AN 26, MI-8, MI-2, MI-24 i pojazdy SEXTON, HALFTRUCK T 48 (SU 57).
W dniach 14-16 sierpnia obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się w Ossowie.
Program uroczystości:
14 sierpnia (piątek)
– godz. 21.00 – apel poległych przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki
15 sierpnia (sobota)
– godz. 10.00 – modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki
– godz. 10.45 – odsłonięcie popiersia generała broni Bronisława Kwiatkowskiego
i popiersia Stefana Melaka (Polana Dębów Pamięci)
– godz. 11.15 – msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych
– godz. 13.00 – apel poległych
– godz. 14.00 – widowisko – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920
– godz. 15.00 – otwarcie XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich o puchar ministra MON
– godz. 16.00-22.00 – letni festyn, gwiazda wieczoru: Mrozu
16 sierpnia (niedziela)
– godz. 10.00 – msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych
– godz. 11.00 – kontynuacja XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich
– godz. 15.00 – zakończenie XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich
Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Wszystkiego najlepszego!