Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, honorując wysiłek saperskich zmagań na wszystkich frontach wojennych, uznały kwiecień „Miesiącem Wojsk Inżynieryjnych”.
W dniu 16 kwietnia obchodziliśmy Dzień Sapera ustanowiony Rozkazem Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego nr 105 z dnia 4.04.1946 roku upamiętniające forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, oddanie i bohaterstwo saperów, którzy pełniąc niebezpieczną służbę narażali, a niejednokrotnie tracili własne życie w walce z najeźdźcą. Powiedzenie, że niebezpieczeństwo nie kończy się wraz z ostatnim wystrzałem, bo saperzy wciąż są w walce jest aktualne po dzisiejsze czasy, choć od działań wojennych minęło wiele lat. W dniu tym przypominamy ogromny wysiłek i poświęcenie. Dziękujemy za ofiarę krwi i życia w czasie II wojny światowej i okresie rozminowania kraju w czasie odbudowy ze zniszczeń powojennych, za budowę mostów ich ochronę podczas powodzi. Czcimy także pamięć wszystkich tych naszych kolegów, którzy oddali swoje młode życie w działaniach Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ.
W tym roku ze względu na Święta Wielkanocne główne uroczystości zostały przeniesione na dzień 20 kwietnia 2017 roku. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy wojsk inżynieryjnych z okazji ich święta. Celebrował ją ks. płk Zenon Pawelak, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie. Na początku Mszy św. po przywitaniu wszystkich gości, odczytał list biskupa polowego Józefa Guzdka, który nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości. Po Mszy św. złożono w kaplicy wiązankę pod tablicą upamiętniającą saperów poległych z służbie Ojczyźnie.
O godzinie 12.00 przed pomnikiem „Chwała Saperom” w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego organizowana przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych we współpracy z Dowództwem Garnizony Warszawa, 2 Mazowieckim Pułkiem Saperów oraz Stowarzyszeniem Saperów Polskich rozpoczęła się główna część uroczystości z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych przemówieniem Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej, pułkownika Marka Wawrzyniaka. Następnie głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, pan Bartłomiej Grabski. W swoich okolicznościowych przemówieniach podkreślili historie dokonań, oraz zaangażowanie żołnierzy wojsk inżynieryjnych w służbie i w sytuacjach kryzysowych na rzecz społeczeństwa a także podczas Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO, 1050-leciu chrztu Państwa Polskiego. W uroczystościach święta saperów wzięli udział: I zastępca Szefa Sztabu Generalnego gen. broni Michał Sikora, Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia od Dowódcy Generalnego RSZ a zasłużeni saperzy wyróżnieni zostali medalami i odznakami: „Za rozminowanie kraju”, Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych, „Zasłużony Saper”, „Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych” oraz „Odznaką Honorową Wojsk Lądowych”. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem „Chwała Saperom”.
Tradycyjnie w centralnych uroczystościach w Warszawie wzięła udział grupa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy im.” Dębickich Saperów”. Stowarzyszenie Saperów Dębickich reprezentowali kol. Andrzej Niedbał, Wojciech Szmajda, Zbigniew Bednarz. Delegacja Stowarzyszenia Saperów Dębickich, młodzież i pedagodzy Szkoły Podstawowej oddali hołd żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych poległym w czasie rozminowania kraju składając pod pomnikiem wiązankę kwiatów.
Uczniowie w czasie jednodniowego pobytu w Warszawie zwiedzili Muzeum – Salę Tradycji Garnizonu Warszawa, spotkali się z dębiczaninem Arturem Jędrzejczykiem kiedyś piłkarzem Igloopolu Dębica a obecnie piłkarzem reprezentacji Polski i Legii Warszawa zwiedzili piłkarskie Muzeum Klubu i stadion. Byli też przy Pałacu Prezydenckim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz w Złotych Tarasach. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji „Saperskiej Dziewiątki” pedagogom i uczniom za kontynuowanie saperskich tradycji.
Swoje święto 21 kwietnia w piątek obchodzili w Dębicy Członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich oddalając cześć i hołd saperom, uczestnikom rozminowywania kraju oraz tym, którzy poświęcili swe życie w działaniach Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Przybyłych gości: Starostę Powiatu Dębickiego Andrzeja Regułę z Sekretarzem Michałem Prażakiem, Burmistrza Miasta Dębica wraz ze swoim Zastępcą Wojciechem Iwasieczko oraz członków i sympatyków Stowarzyszenia przywitał Prezes Stowarzyszenia płk rez. Andrzej Niedbał, który po swoim okolicznościowym wystąpieniu odebrał życzenia od zaproszonych gości z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera dla Zarządu i wszystkich Członków Stowarzyszenia. Na terenie byłej jednostki wojskowej przed figurką Matki Boskiej i obeliskami upamiętniającymi poległych Saperów na terenie jednostki oraz przed kościołem pod wezwaniem Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
O godzinie 18.00 wszyscy zebrani uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza i kapelana Stowarzyszenia ks. Józefa Wątrobę w intencji poległych saperów i pracowników cywilnych wojska. Dziękujemy ks. Kapelanowi za ciepłe słowa, duszpasterską opiekę i wspólną modlitwę.
Poniżej znajduje się film z naszego święta nagrany przez TV Dębica:
Zarząd Stowarzyszenia dziękuje koleżankom i kolegom za udział w uroczystościach obchodów „Święta Sapera”. W tym uroczystym dniu, składamy wszystkim Członkom Stowarzyszenia najlepsze i najserdeczniejsze życzenia.
Serdecznie dziękujemy za nadesłane życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych i naszego święta:
„Chwała Saperom”