Już od 71 lat w kwietniu Wojska Inżynieryjne obchodzą swoje święto. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, honorując wysiłek saperskich zmagań na wszystkich frontach wojennych, uznały kwiecień „Miesiącem Wojsk Inżynieryjnych”.
Szczególną datą w tym miesiącu jest dzień 16 kwietnia, kiedy to obchodzimy Święto upamiętniające forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – święto nazywane „Dniem Sapera”. Upamiętnia ono wydarzenia z 1945 roku oraz oddanie i bohaterstwo saperów, którzy pełniąc niebezpieczną służbę narażali, a niejednokrotnie tracili własne życie w walce z najeźdźcą.
Barwy i proporce saperów jak mówią słowa refrenu Marsza Saperskiego
„Saperskie barwy są czarno – czerwone czarne od dymu, czerwone od krwi!”….
symbolizują: czerń – ziemie, w której, na co dzień przychodzi im pracować, czerwień – przelaną krew w czasie wojen oraz podczas walki z „zardzewiałą śmiercią”. Służbę pełnią w myśl znanego powiedzenia: czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć. To bardzo ciężka, ryzykowna i niebezpieczna służba. Mimo upływu 71 lat od zakończenia drugiej wojny światowej oni wciąż są w walce. W rzeczywistości wojska inżynieryjne to nie tylko saperzy, ale także pododdziały budowy dróg i mostów, wydobywania i oczyszczania wody, minerzy, pontonierzy i szereg innych specjalności wojskowych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomocny nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju.
W dniach 11-12 kwietnia członkowie zarządu Stowarzyszenia kol.: płk rez. Andrzej Niedbałi ppłk rez. Wojciech Szmajda w obiektach sali tradycji oraz świetlicy odbyli spotkania z uczniami wszystkich klas Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. „Dębickich Saperów” w Dębicy. Spotkania te tradycyjnie już od kilku lat odbywają się przed obchodami rocznicowymi Patrona Szkoły. Zajęcia dotyczyły historii i współczesności wojsk inżynieryjnych oraz zasad postępowania z niewybuchami i niewypałami.
Od Mszy św. sprawowanej w Katedrze Polowej WP w piątek, 15 kwietnia o godzinie 10.00 przez Ks. płk Januarego Wątrobę, wikariusza generalnego biskupa polowego rozpoczęły się centralne obchody Dnia Sapera. W przesłaniu biskupa polowego Józefa Guzdka do uczestników uroczystości czytamy:
„Wasze Święto jest okazją do podziękowania za ofiarne wypełnianie codziennych zadań służbowych. Zapewniam o modlitwie za Was i Wasze Rodziny, którym dziękuję za wytrwałość i wspieranie w trudach żołnierskiej służby. W tym szczególnym dniu pragnę wyrazić wdzięczność także byłym dowódcom i żołnierzom oraz wszystkim, którzy pielęgnują dorobek, tradycje i doświadczenie wielu saperskich pokoleń”….
W kazaniu Ks. Wątroba wyraził wdzięczność saperom za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Z okazji święta saperów złożył żołnierzom i pracownikom Wojsk Inżynieryjnych życzenia:
….„Niech ten pokój gości w waszych rodzinach, przynosi szczęście osobiste i zawodowe. Niech Chrystus Zmartwychwstały, który jest źródłem wszelkiego pokoju, obdarzy was swym błogosławieństwem i otoczy opieką w dalszej, często niebezpiecznej, ale wspaniałej służbie dla dobra narodu, Ojczyzny i pokoju na całym świecie. Zabierzcie ze sobą dzisiejsze słowa Chrystusa „Pokój wam”, nadajcie im realny kształt i znaczcie nimi szlak waszej codziennej ofiarnej służby…”.
W imieniu uczestników, żołnierzy i pracowników Wojsk Inżynieryjnych, płk Andrzej Solarz, Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej, podziękował Ks. Wątrobie za sprawowaną liturgię. Po Mszy św. pod tablicą poświęconą poległym saperom, znajdującą się w kruchcie katedry złożone zostały kwiaty.
Główna część uroczystości z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych organizowana przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się o godzinie 12.00 przed pomnikiem „Chwała Saperom” w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i rozpoczęła się od przemówień szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej płk Andrzeja Solarza oraz zastępcy szefa Sztabu Generalnego gen. brygady Jana Dziedzica. Obaj podkreślali trudną i niezwykle wymagającą służbę saperów, którzy rozminowują, budują drogi, mosty, przeprawy, usuwają skutki powodzi oraz klęsk żywiołowych, niszczą zapory lodowe.
„Za tę trudną służbę wszystkim saperom należą się wyrazy uznania i podziękowania, bo oprócz tego, że wojska inżynieryjne dysponują znakomitym sprzętem, stanowią przykład profesjonalizmu i nowoczesności, należy ciągle pamiętać, że największą ich wartością zawsze i niezmiennie pozostają ludzie – oddani służbie, wspaniali żołnierze. Chwała saperom!”
– powiedział kończąc swoje wystąpienie gen. brygady Jan Dziedzic. Po okolicznościowych przemówieniach wręczono medale „Za rozminowanie kraju”, „Zasłużony saper Wojska Polskiego” i „Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych”. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem „Chwała Saperom”.
Tradycyjnie w centralnych uroczystościach tego święta wraz z grupą uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy im.” Dębickich Saperów”, Stowarzyszenie Saperów Dębickich reprezentowali kol. Wojciech Szmajda i Bogusław Placek. Delegacja Stowarzyszenia Dębickich Saperów, młodzież i pedagodzy Szkoły dołączyła do zebranych przy pomniku „Chwała Saperom” żołnierzy wojsk inżynieryjnych, przedstawicieli innych rodzajów wojsk, kombatantów i mieszkańców Warszawy składając wieńce przed pomnikiem oddała hołd żołnierzom poległym w czasie rozminowania ojczyzny. Dziękujemy serdecznie panu mgr Janowi Rachwałowi dyrektorowi ”Saperskiej Dziewiątki” pedagogom i uczniom za kontynuowanie saperskich tradycji.
Dziękujemy Panu płk rez. Andrzejowi Pendzel za udostępnienie zdjęć z warszawskich uroczystości.
15 kwietnia w Dębicy obchodzili swoje święto Członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich oddalając cześć i hołd saperom, uczestnikom rozminowywania kraju oraz tym, którzy poświęcili swe życie w misjach pokojowych. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.15 na terenie byłej jednostki wojskowej przed figurką Matki Boskiej oraz obeliskiem upamiętniającym poległych Saperów gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
O godzinie 17.45 przed Kościołem pod wezwaniem Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy członkowie Stowarzyszenia złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą „Chwałę Saperów” a o godzinie 18.00 uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza i kapelana Stowarzyszenia Ks. Jacka Wątrobę w intencji poległych saperów i pracowników cywilnych wojska.
16 kwietnia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia spotkali się w sali Restauracji Hotelu Gold w Dębicy na spotkaniu towarzyskim. Wszystkich przybyłych przywitał Prezes kol. Niedbał Andrzej.
W pierwszej części spotkania omówiono bieżące i przyszłe działania Stowarzyszenia a nowym członkom Barbarze Jarząb i Mariuszowi Ćwiok wręczono okolicznościowe odznaki stowarzyszenia.
Wojciech Szmajda zrelacjonował przebieg centralnych uroczystości Dnia Sapera w Warszawie oraz przekazał saperskie życzenia od jego uczestników. Serdecznym długim rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Spotkanie upłynęło w radosnej i przyjemnej atmosferze, a wszyscy świetnie się bawili.
Zarząd Stowarzyszenia dziękuje koleżankom i kolegom za udział w uroczystościach obchodów „Święta Sapera”. W tym uroczystym dniu, składamy wszystkim Członkom Stowarzyszenia najlepsze i najserdeczniejsze życzenia.
Dziękujemy za przekazane i nadesłane życzenia z okazji naszego święta: