16 kwietnia jest dniem szczególnie ważnym dla wszystkich saperów. Jak każdego roku w tym dniu Wojska Inżynieryjne obchodzą swoje święto „Dzień Sapera”. To już 69 rocznica obchodów święta.
Zostało one ustanowione na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w dniu 16 kwietnia 1945 r. Święto upamiętnia trud żołnierzy I Armii Wojska Polskiego oraz oddanie i bohaterstwo saperów, którzy pełniąc niebezpieczną służbę narażali, a niejednokrotnie tracili własne życie w walce z najeźdźcą.
W środę, 16 kwietnia br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 10.00 odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Inżynieryjnych, którą w intencji wszystkich saperów celebrował biskup polowy WP Józef Guzdek.
O godzinie 12.00 z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych z udziałem przedstawicieli MON, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przed pomnikiem „Chwała Saperom” odbyły się centralne uroczystości. Wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski, Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Bogusław Bębenek, Inspektor Rodzajów Wojsk gen. bryg. Michał Sikora w swoich wystąpieniach podkreślali profesjonalizm i znaczenie wojsk inżynieryjnych nie tylko w warunkach konfliktu zbrojnego, ale także w wiele zadaniach związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, odbudowy dróg i mostów, związanych z niszczeniem zatorów lodowych czy z rozminowaniem kraju. Podczas uroczystości wręczone zostały medale: „Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych”, Zasłużony Saper Wojska Polskiego” oraz „Za Rozminowanie Kraju”.
Tradycyjnie w uroczystościach w Warszawie uczestniczyła młodzież i pedagodzy Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy im.” Dębickich Saperów. Stowarzyszenie Saperów Dębickich reprezentowali kol. kol. Andrzej Niedbał, Bogusław Placek. Uczestnicy wycieczki oddali hołd żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych poległym w czasie rozminowania kraju. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem „Chwała Saperom”. W czasie dwudniowego pobytu w Warszawie uczniowie szkoły zwiedzili: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Centralny Ośrodek Sportu i Przygotowań Olimpijskich, Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy serdecznie panu mgr Janowi Rachwałowi dyrektorowi ”Saperskiej Dziewiątki” pedagogom i uczniom za kontynuowanie saperskich tradycji.
Po rozformowaniu 3 pułku saperów ostatniej jednostki, która stacjonowała w Dębicy tradycje wojsk inżynieryjnych kultywuje Stowarzyszenie Saperów Dębickich. Swoje święto 16 kwietnia obchodzili w Dębicy Członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich oddalając cześć i hołd saperom, uczestnikom rozminowywania kraju oraz tym, którzy poświęcili swe życie w działaniach Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Na terenie byłej jednostki wojskowej przed figurką Matki Boskiej oraz obeliskiem upamiętniającym poległych Saperów oraz przed Kościołem pod wezwaniem Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy Członkowie Stowarzyszenia przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą „Chwałę Saperów” złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
O godzinie 18.00 wszyscy zebrani uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza i kapelana Stowarzyszenia ks. Jacka Wątrobę w intencji poległych saperów i pracowników cywilnych wojska. Dziękujemy ks. Kapelanowi za wzruszającą homilię i wspólną modlitwę.
Dziękujemy za nadesłane życzenia z okazji naszego święta Szefowi Sztabu 13 bsap, który stacjonował w Dębicy płk Bogdanowi Podhalańskiemu.
Zapraszamy wszystkich na spotkanie w dniu 25 kwietnia 2014 roku.
Z okazji saperskiego święta pozdrawiamy, życząc jednocześnie dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i satysfakcji z osiągnięć zawodowych i prywatnych. Wszystkiego najlepszego!
Chwała Saperom!