kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Obchody Święta Niepodległości w Dębicy.


Miejskie obchody 95 rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11.00 na Dębickim Rynku. Uroczystości poprowadzili: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Kęsik oraz Komendant Hufca ZHP hm. Mateusz Cebula. Licznie zgromadzeni dębiczanie obejrzeli program „Tu jest moje miejsce” przygotowany przez instruktorów i pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury, w którym  wystąpiła, młodzież i dzieci z grupy Feniks i Zespołu Pieśni i Tańca Mali Iglopolanie. Po odegraniu Hymnu Państwowego i podniesieniu flagi na maszt, przywitaniu pocztów sztandarowych oficjalnego otwarcia uroczystości i powitania wszystkich zebranych dokonał Stanisław Leski, przewodniczący Rady Miejskiej a burmistrz Paweł Wolicki wygłosił okolicznościowe przemówienie. W imieniu mieszkańców Dębicy delegacja Senatorów i Posłów Rzeczypospolitej oraz Władz Miasta złożyła wiązankę przy obelisku żołnierzy wyklętych. Z okolicznościowym koncertem wystąpiła też Miejska Orkiestra Dęta.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Mikołajów i Plac Solidarności, gdzie delegacje władz miejskich i powiatowych złożyły kwiaty w dębickich miejscach pamięci, Dębami Katyńskimi, Krzyżem Solidarności i pomnikiem Jana Pawła II. Z Placu Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Św. Jadwigi gdzie w samo południe rozpoczęła się msza w intencji ojczyzny. Po mszy dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem Matki Boskiej Niepokalanej przy Placu Gryfitów. Przy pomniku harcerze zaciągnęli wartę honorową. Przy udziale orkiestry miejskiej oraz pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości składali wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach odchodów Święta Niepodległości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich. Delegacja Stowarzyszenia pod pomnikiem złożyła wiązankę kwiatów.

O godzinie 18 w sali Domu Kultury Mors rozpoczął się wieczór galowy gdzie wręczono zostały odznaczenia Zasłużony dla Miasta Dębicy przyznane przez Radę Miejską osobom i instytucjom, które swoją pracą przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta a później z koncertem promującym swoją płytę  wystąpiła wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz.