Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Na mocy ustawy z 20 lutego 2004 wprowadzono święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone w dniu drugiego maja.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste
„Barwy ojczyste” – Czesław Janczarski
Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego,jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tojedno z najmłodszych polskich świąt. Choć to święto państwowe, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona, bowiem znaczenie historyczne. To właśnie 2 maja 1945 roku żołnierze polscy na kolumnie Siegessäule w Berlinie zawiesili biało-czerwoną flagę, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej. Jest to dzień, w którym nam Polakom towarzyszyć powinny refleksje o ważnych kartach historii Polski, dlatego dzień ten obchodzimy między ważnymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja.
Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego.
Obecnie biało-czerwone barwy towarzyszą nam, nie tylko w miejscach publicznych, ale również w naszych domach i na balkonach w blokowiskach, niekiedy również przy lusterkach samochodowych. Dzień ten jest świętem coraz bardziej docenianym i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i manifestacje patriotyczne czy musztry paradne.
Nie zapomnijmy o wywieszeniu flagi w tych dniach.