kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Na mocy ustawy z 20 lutego 2004 wprowadzono święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone w dniu drugiego maja.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość,Biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste

„Barwy ojczyste” – Czesław Janczarski

Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego,jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tojedno z najmłodszych polskich świąt. Choć to święto państwowe, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona, bowiem znaczenie historyczne. To właśnie 2 maja 1945 roku żołnierze polscy na kolumnie Siegessäule w Berlinie zawiesili biało-czerwoną flagę, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej. Jest to dzień, w którym nam Polakom towarzyszyć powinny refleksje o ważnych kartach historii Polski, dlatego dzień ten obchodzimy między ważnymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja.

Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego.

Obecnie biało-czerwone barwy towarzyszą nam, nie tylko w miejscach publicznych, ale również w naszych domach i na balkonach w blokowiskach, niekiedy również przy lusterkach samochodowych. Dzień ten jest świętem coraz bardziej docenianym i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i manifestacje patriotyczne czy musztry paradne.

Nie zapomnijmy o wywieszeniu flagi w tych dniach.