kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


W tym roku przypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie, po amerykańskiej. Święto 3 maja ustanowiono po raz pierwszy tuż po jej uchwaleniu – 5 maja 1791 roku.

Ustawa zasadnicza została uchwalona, jak napisano w jej wstępie, „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”. Przyjął ją na nadzwyczajnej sesji tzw. Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792. Formalnie obowiązywała tylko przez rok – zniesiona przez konfederację targowicką w 1792 roku – i na zawsze stała się symbolem polskich dążeń do niepodległości i reformy państwa. Proponowała szereg koniecznych reform państwa – zniesienie liberum veto, przywrócenie monarchii dziedzicznej, prawne zrównanie szlachty i mieszczaństwa, brała też chłopów pod opiekę prawa. Ustanawiała trójpodział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz utworzenie 100-tysięcznej armii.

Zabronione w czasie rozbiorów święto wróciło do oficjalnego polskiego kalendarza patriotycznego 29 kwietnia 1919 roku decyzją Sejmu Ustawodawczego. Jego publicznych obchodów raz jeszcze zakazano w czasach PRL ustawą z 18 stycznia 1951 roku.

Ostatecznie przywrócone 6 kwietnia 1990 roku jako święto narodowe i dzień wolny od pracy.

Głęboka mądrość twórców tej konstytucji dała narodowi depozyt zasad demokracji, które razem z depozytem wiary, naród przechowywał przez kilkaset lat braku wolności aż do powstania Drugiej i Trzeciej Rzeczypospolitej. Konstytucja Majowa była, jest i będzie punktem odniesienia dla polskiego patriotyzmu, dla poczucia naszej narodowej tożsamości. Obchody Święta, 3-go Maja to upamiętnienie wspólnego dążenia do naprawy Rzeczypospolitej. To przesłanie przez pokolenia niosące Polakom nadzieje na państwo demokratyczne, wolne i sprawiedliwe.

Organizatorzy obchodów 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają mieszkańców Dębicy i Powiatu Dębickiego do uczestnictwa w uroczystościach trzeciomajowego święta. Na Dębickim Rynku oficjalne rozpoczęcie uroczystości o godzinie 9.45 odegraniem przez Miejską Orkiestrę hymnu państwowego, wciągnięciem flagi na maszt.

Po przywitanie gości, pocztów sztandarowych i wystąpieniu Starosty Powiatu Dębickiego okolicznościowa część artystyczna. Po przemarszu na Plac Solidarności i złożeniu kwiatów, jak co roku, uczestniczyć będziemy we Mszy św. w intencji Ojczyzny o godzinie 10,30 składając w ten sposób hołd i szacunek historycznym wydarzeniom. Po mszy delegacje instytucji, organizacji i szkół a także nasza delegacja złożą kwiaty przed pomnikiem na Placu Gryfitów. Tradycyjnie wieczorem o godz. 18.00 w Domu Kultury Mors w wykonaniu dębickich artystów odbędzie się premiera opery „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Saperów Dębickich serdecznie zapraszamy do udziału w tych uroczystościach.