Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.
Od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku Wojsko Polskie podkreśla swą tradycję i historyczny rodowód, kultywuje tradycje oręża polskiego w znakach, nazwach, ceremoniale wojskowym i obchodach świąt wojskowych. To bardzo ważny dzień wszystkich Polaków oraz dobra okazja do rozmowy o patriotyzmie, narodzie a także roli i znaczeniu służby wojskowej. Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu Pierwszej Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu – w latach 1990-1991 – Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 roku przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. To już 96 rocznica Bitwy Warszawskiej.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zapewnią wiele atrakcji.
15 sierpnia (poniedziałek) w katedrze polowej o godz. 9.00 Biskup Polowy Józef Guzdek będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego. Do udziału we wspólnej modlitwie duszpasterstwo wojskowe zaprasza żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, służby mundurowe oraz tych wszystkich, którzy pragną pomodlić się za obrońców ojczyzny. O godz. 21.00 bp Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Po apelu, przed murami klasztoru zostaną oddane okolicznościowe salwy armatnie.
O godz. 10.15 – uroczystość odsłonięcia tablicy na kolumnie Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” a o godz. 10.45 – uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na dziedzińcu przed Belwederem o godz. 11.00 – uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów kończących zawodową służbę wojskową.
Centralna uroczystość państwowa Święta Wojska Polskiego połączona z defiladą wojskową na ulicach Warszawy rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 12.00 i będzie najważniejszym punktem uroczystości związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego. Przez Warszawę przemaszerują oddziały konne i piesze, nie zabraknie też pokazów lotniczych czy czołgów. W defiladzie weźmie udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierze z dziesięciu innych państw, ponad 150 pojazdów wojskowych (w tym: czołgi, transportery, wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia i Żandarmerii Wojskowej).
W części powietrznej zaprezentuje się ponad 50 samolotów i śmigłowców. Wśród kolumn marszowych przed Belwederem znajdzie się również pododdział utworzony na bazie organizacji pro obronnych, które uczestniczyły w tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda-16. Będzie to pododdział ZS Strzelec im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa. Przemarsz zamknie defilada pododdziałów historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych, w której wezmą udział przedstawiciele 15 krajowych stowarzyszeń rekonstrukcyjnych oraz jednego stowarzyszenia z Białorusi. W sumie w historycznej części defilady zaprezentuje się ponad 300 miłośników wojskowości, historii i tradycji wojskowych.
Bezpośrednio po defiladzie na terenie Parku Agrykola rozpocznie się Festyn Żołnierski.
Jego zasadniczą częścią będzie prezentacja kilkudziesięciu egzemplarzy współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych, m.in.: czołgów (w tym najnowszych Leopardów 2A5 oraz amerykańskich Abramsów), transporterów opancerzonych (Rosomak w wersji bojowej oraz ewakuacji medycznej i amerykański Bradley), sprzętu jednostek specjalnych i rozpoznawczych (MRAP, quady, HMMWV), armatohaubic Dana, wyrzutni rakietowych Langusta, przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych Osa i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Biała, radarów, transporterów minowania Kroton i rozpoznania inżynieryjnego TRI, trałów, bezzałogowych statków powietrznych i samochodów rozpoznawczych.
Dla zwiedzających udostępnione zostaną również elementy infrastruktury szpitala polowego. Głodni od nadmiaru wrażeń będą mogli posilić się chlebem wypiekanym na miejscu w polowej piekarni i oczywiście wojskową grochówką wydawaną z kuchni polowych.
W ramach pokazu dynamicznego swój poziom wyszkolenia zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Na scenie z programem artystycznym wystąpią wojskowi artyści z klubów działających przy jednostkach wojskowych. Ponadto na stoiskach promocyjnych będzie można obejrzeć najnowsze wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy jednostek powietrznodesantowych, aeromobilnych, wojsk specjalnych, inżynieryjnych oraz Marynarki Wojennej.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 15 sierpnia zaprasza na dzień otwarty.
Ekspozycja plenerowa, sale wystawowe i namiot promocyjny będą czynne od godz. 9.00 – 18.00.
Ponadto:
•Otwarcie wszystkich wystaw stałych i okolicznościowych, z najnowszą zatytułowaną „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941-42.”;
•Szczególnie polecamy także wystawę „Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque” oraz „Tobruk 1941. W 75. Rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy.”
•godz. 12:15 – Gawęda kustosza Działu Wystaw Bogdana Kleina pt. „Był rok 1920”, Sala Drogi Do Niepodległości;
• godz. 13:15 – Prezentacja obrazów Michała Byliny pt. „Śmierć Księdza Ignacego Skorupki” oraz „Bitwa pod Warszawą” – prowadzi kustosz Andrzej Szczepanowski, Sala Drogi do Niepodległości;
• godz. 14:15 – Prezentacja obrazu Michała Byliny pt. „Śmierć Księdza Ignacego Skorupki” oraz „Bitwa pod Warszawą” – prowadzi kustosz Andrzej Szczepanowski, Sala Drogi do Niepodległości;
Namiot promocyjny – dziedziniec wewnętrzny:
•godz. 13:00 – 18:00 – Wystawa poplenerowa pt. „MWP w malarstwie artystów biorących udział w Pikniku na Skarpie.”
Park plenerowy:
•Prezentacja historycznego oraz współczesnego, ciężkiego sprzętu wojskowego.
Otwarte dla zwiedzających zostaną eksponaty: samolot JAK-40, samolot transportowy AN-26.
•Pokazy kawaleryjskie Szwadronu Bolęcin w barwach 8.Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz sekcji sokolniczej Międzywydziałowego Koła Naukowego AVES, Stowarzyszenia Miłośników Historii „Warszawa” w umundurowaniu Ludowego Wojska Polskiego.
•Stoiska z pamiątkami dla kolekcjonerów militariów.
•„Wojskowy przystanek” – grochówka wojskowa i inne przysmaki (park broni ciężkiej).
W dniach 14-15 sierpnia obchody 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie.
Program uroczystości:
14 sierpnia (niedziela)
– godz. 10.00 – modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki;
– godz. 10.45 – odsłonięcie pomników generała dywizji Tadeusza Buka Bronisława,
generała brygady Kazimierza Gilarskiego oraz admirała floty Andrzeja (Polana Dębów Pamięci);
– godz. 11.15 – msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych;
– godz. 13.00 – apel poległych;
– godz. 14.00 – widowisko plenerowe – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920;
– godz. 15.00 – 17,00 Piknik historyczny;
– godz. 21,00 – Uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć Ks. Ignacego Skorupki.
15 sierpnia (poniedziałek)
– godz. 10.00 – Msza św. ku czci poległych w Bitwie Warszawskiej 1920r.(Kaplica Cudu Nad Wisłą Roku 1920 w Osowie),
Rodzinny Piknik Historyczny – koncerty pieśni patriotycznych, wspólne śpiewanie pieśni legionowych, konkursy, wystawy, prezentacja sprzętu wojskowego, ognisko integracyjne.
Uroczystości obchodów 96 Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się także w miastach powiatu wołomińskiego – Wołominie, Radzyminie, Zielonce, Ząbkach, Tłuszczu.
Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Wszystkiego najlepszego!