kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Święto saperów.


Tradycyjnie, już od 67 lat 16 kwietnia jest dniem, w którym Wojska Inżynieryjne obchodzą swoje święto – „Dzień Sapera”. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, honorując wysiłek saperskich zmagań na wszystkich frontach wojennych, uznały kwiecień „Miesiącem Wojsk Inżynieryjnych”. Szczególną datą w tym miesiącu jest dzień 16. kwietnia, kiedy to obchodzimy Święto upamiętniające forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – Święto nazywane „Dniem Sapera”. Upamiętnia ono wydarzenia z 1945 roku oraz oddanie i bohaterstwo saperów, którzy pełniąc niebezpieczną służbę narażali,a niejednokrotnie tracili własne życie w walce z najeźdźcą.

W poniedziałek, 16 kwietnia br. o godz. 12.00, z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera przed pomnikiem „Chwała Saperom” odbyły się centralne uroczystości, w których uczestniczył minister Tomasz Siemoniak. Podczas uroczystości przed pomnikiem w parku kultury i wypoczynku im. Edwarda Rydza Śmigłego, przy Wisłostradzie zasłużeni saperzy wyróżnieni zostali medalami „Za rozminowanie kraju”, „Zasłużony Saper” oraz „Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych”.

Medale „Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych – jednostki wojskowe” odebrali dowódcy wyróżniających się w procesie rozminowywania kraju jednostek wojsk inżynieryjnych.

„Jesteście bardzo potrzebni, bo dzięki waszej codziennej służbie nasze społeczeństwo jest bezpieczne”, powiedział minister Tomasz Siemoniak na uroczystości przed pomnikiem Chwała Saperom. Życzenia wszystkim saperom złożył także szef Inżynierii Wojskowej SG WP generał brygady Bogusław Bębenek. Życzę dalszych sukcesów w trudnej saperskiej służbie, osiągnięć w pracy, a także powodzenia w realizacji zamierzeń osobistych. Pamiętajmy, że dzień 16 kwietnia jest symbolem tego, co polscy saperzy dokonali na przestrzeni wieków istnienia państwa polskiego. Swoją wiedzą, umiejętnościami oraz poświęceniem pokazali, że byli gotowi do poniesienia najwyższej ceny, jaką było oddane za Ojczyznę życie”, powiedział generał Bębenek.









Gratulujemy naszemu koledze członkowi naszego Stowarzyszenia mjr Krzysztofowi Glijerowi, który za swoją prace i osiągnięcia został wyróżniony medalem „Za rozminowanie kraju”. Odznaczenie otrzymał z rąk ministra MON pana Tomasza Siemoniaka. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem „Chwała Saperom”, po czym jej uczestnicy przeszli na druga stronę Wisłostrady, aby złożyć wieńce i wiązanki kwiatów na „Płycie Czerniakowskiej”. Tradycyjnie w centralnych uroczystościach tego święta wraz z grupą uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy im.” Dębickich Saperów”, Stowarzyszenie Saperów Dębickich reprezentowali kol.. Wojciech Szmajda i Bogusław Placek. „Saperska pogoda”, rzęsisty deszcz i wiatr – jak relacjonuje płk Bogusław Placek – nie przeszkodziły społeczności Dębickich Saperów oddać hołd żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych poległym w czasie rozminowania Kraju. 16 kwietnia 2012 roku o godzinie 12 00 delegacja Stowarzyszenia Dębickich Saperów, młodzież i pedagodzy Szkoły Podstawowej nr 9 im „Dębickich Saperów” dołączyła do zebranych przy pomniku „Chwała Saperom” żołnierzy wojsk inżynieryjnych, przedstawicieli innych rodzajów wojsk, kombatantów i mieszkańców Warszawy. Uroczystościom przewodniczył szef Inżynierii Wojskowej SG WP gen. bryg. Bogusław Bębenek. Tradycyjnie odwiedziliśmy Garnizon Kazuń, gdzie gościnnie zostaliśmy przyjęci przez dowódcę 2 Mazowieckiego Pułku Saperów pana pułkownika Marka Przygodę. Dziękujemy serdecznie panu mgr Janowi Rachwałowi dyrektorowi ”Saperskiej Dziewiątki” pedagogom i uczniom za kontynuowanie saperskich tradycji.

13 kwietnia obchodzili swoje święto w Dębicy Członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich oddalając cześć i hołd saperom, uczestnikom rozminowywania kraju oraz tym, którzy poświęcili swe życie w misjach pokojowych. Na terenie byłej jednostki wojskowej przed figurką Matki Boskiej oraz obeliskiem upamiętniającym poległych Saperów złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.









O godzinie 17.00 Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu koleżeńskim. Dziękujemy kol. Arturowi Papierzowi za przygotowani spotkania.









16 kwietnia przed Kościołem pod wezwaniem Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy członkowie Stowarzyszenia złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą „Chwałę Saperów”. O godzinie 18.00 Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez proboszcza i kapelana Stowarzyszenia ks. Jacka Wątrobę w intencji poległych saperów i pracowników cywilnych wojska.







Zarząd Stowarzyszenia dziękuje koleżankom i kolegom za udział w uroczystościach obchodów „Święta Sapera”. W tym uroczystym dniu, składamy wszystkim Członkom Stowarzyszenia najlepsze i najserdeczniejsze życzenia.

Dziękujemy za nadesłane życzenia z okazji naszego święta:

Szefowi WKU w Jaśle – płk Andrzejowi Nykiel

„Z okazji obchodów „DNIA SAPERA 2012” w imieniu własnym, kadry zawodowej

i pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim SAPEROM – przede wszystkim jak najlepszego zdrowia, wszelkiej pomyślności

w życiu osobistym i rodzinnym. Życzę możliwości dalszego rozwoju, spełniania planów

i realizacji życiowych pasji.”

Prezesowi Stowarzyszenia Cywilnych Saperów z siedzibą we Wrocławiu – Panu Andrzejowi Górskiemu

            „… Wyzwolenie nie było jednak końcem udręki ludności. Okazało się, że ziemia

w całym kraju kryje w sobie tysiące śmiercionośnych pozostałości. Bez heroicznego wysiłku

saperów-minerów, nie można było uruchomić na tych zaminowanych terenach zakładów

pracy, zaorać i obsiać pól, rozpocząć nauki w szkołach. Nie można było bezpiecznie poruszać się po drogach, wchodzić do lasu, spacerować po łąkach. Powrót do normalności zawdzięczamy Saperom…”

Dzień 16 kwietnia dla uczczenia wysiłku polskich saperów stał się „Ich Świętem”. Do dzisiaj jest uroczyście obchodzony, jako „Dzień Sapera”. Z okazji naszego święta składamy

w imieniu Stowarzyszenia Cywilnych Saperów wszystkim saperom – wiele radości, zdrowia, pomyślności i saperskiego szczęścia.

zobacz życzenia pdf

Szefowi sztabu 13 bsap, który stacjonował w Dębicy – płk Bogdanowi Podhalańskiemu

CHWAŁA POLSKIM SAPEROM

Wszystkim tym, którzy na przestrzeni długich lat istnienia Wojsk Saperskich

narażali swoje życie podczas niszczenia „ zardzewiałej śmierci ”

oraz ponosili trudy w ratowaniu życia podczas Klęsk Żywiołowych

W DNIU ŚWIĘTA 16 KWIETNIA

Dużo szczęścia w życiu i Błogosławieństwa Bożego

Życzy

Bogdan Podhalański

Nowy Sącz: dnia 16 kwietnia 2012 roku

zobacz życzenia pdf

Wychowawcy i wykładowcy wielu pokoleń saperów w WSOWInż we Wrocławiu płk Andrzejowi Sypniewskiemu

                        „Szanowni Koledzy!!!!

W dniu naszego święta, składam Wam,

absolwentom wrocławskiej „inżynieryjnej”,

najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.

Chwała Saperom!!!!!!!!”