kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Dzień Wszystkich Świętych.


„Ciszą cmentarną ukołysani,

z dala od życia i znoju,

dobiwszy wreszcie cichej przystani,

odpoczywają w pokoju.”

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” (fragm.)

Przywykliśmy do tego, że pamięć zmarłych czcimy jesienią. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. Są w życiu dni pełne radości, szczęścia i uniesień i te pełne zadumy, smutku i refleksji. Do tych drugich na pewno należy zaliczyć dzień pierwszego listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy.

Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, znajomych i kolegów, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku warto zastanowić się nad przemijaniem, przywołać wspomnienia.

Święto Zmarłych to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W ten jeden jakże ważny dzień, warto i trzeba odwiedzić zapomniane przez rok cmentarze, przystanąć, pomyśleć o bliskich, o kolegach, z którymi już się nie spotkamy, zapalić znicz.

Nie zapomnijmy w tym dniu o kolegach – Członkach Stowarzyszenia Saperów Dębickich, którzy odeszli na „wieczną wartę”. Zapalmy też znicze przed obeliskami oddając hołd, szacunek i pamięć, saperom poległym podczas rozminowania kraju, uczestnikom ruchu oporu w latach II wojny światowej oraz wszystkim którzy oddali swe życie na ołtarzu Ojczyzny.

Cześć ich pamięci!