kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

Co nowego na terenach po byłej jednostce wojskowej.


Od 31 grudnia 2001 roku minęło 17 lat jak oficjalnie 3 Pułk Saperów im. gen. Jakuba Jasińskiego stacjonujący w Dębicy przestał istnieć. Do końca marca 2002 roku Grupa Likwidacyjna pozostały majątek jednostki i obiekty koszarowe przekazała dla Agencji Mienia Wojskowego. Minęło już 12 lat od pierwszego artykułu, który ukazał się na naszej stronie internetowej obrazującego zmiany zachodzące na terenie po byłej jednostce wojskowej w Dębicy. Większość obiektów została zagospodarowana, niektóre zmieniły swoje przeznaczenie a są i takie, w których się nic od tamtego czasu nie zmieniło.

Zaczniemy od dawnej strzelnicy małokalibrowej. Tam największe zmiany. W rejonie strzelnicy i budynku służb logistycznych do wybudowanego we wrześniu 2010 roku przedszkola Weldon KIDS dobudowano obiekty Niepublicznej Szkoły Podstawowej Weldon SCHOOL (klasy I-VI) a w styczniu bieżącego roku pierwsza grupa dzieci korzystała z atrakcji Fun & Sport – Centrum Aktywnego Wypoczynku. Nowo otwarty obiekt przy ul. Ratuszowej obejmuje kilka stref rozrywki: plac zabaw (kącik malucha), bowling, paintball laserowy, squash. Jest też kawiarnia, a całość to oferta dla dzieci, ale też rodziców. W przyszłości powstanie jeszcze kort tenisowy i parking.Więcej o przedszkolu, szkole i Centrum Aktywnego Wypoczynku w ich ofercie na stronach internetowych: https://www.weldonkids.pl/, https://www.weldonschool.pl/ , http://www.fun-sport.eu/.









Na terenach dawnego parku drzewnego oraz placu szkolenia pododdziałów technicznych na jesień bieżącego roku w ramach uruchomionego w Dębicy programu Mieszkanie Plus rozpocznie się budowa czterech bloków czterokondygnacyjnych w których powstanie około 200 mieszkań. Mieszkania w nowych blokach będą miały powierzchnię od 30 -70 m kwadratowych. W planie jest także wybudowanie placu zabaw oraz miejsc postojowych dla samochodów, jak również dojść i dojazdów do budynków. Zakończenie inwestycji zaplanowano pod koniec 2020 roku.









Dla usprawnienia komunikacji w tym rejonie na terenie za budynkiem Urzędu Miejskiego i w sąsiedztwie działki, na której mają zostać wybudowane bloki w ramach programu Mieszkanie Plus na skrzyżowaniu ul. Ratuszowej z ul. Saperów budowane jest małe rondo oraz droga z chodnikiem i ścieżką rowerową (zdjęcia przed i w czasie budowy).









Budynek służb logistycznych prawie się nie zmienił. W wyremontowanym budynku w 2005 roku znalazło miejsce wiele organizacji społecznych i stowarzyszeń. Drugą część wykorzystano na urządzenie pomieszczeń zaplecza sportowego boiska tj. szatnie sportowe, łaźnie. Miał być przeprowadzony gruntowny remont była też propozycja zburzenia i sprzedania budynku, ale radni miejscy wstrzymali je. Co dalej będzie z 50-siątką nie wiadomo. Na dawnych terenach magazynów mps, gospodarstwa pomocniczego powstają kolejne domy jednorodzinne. Niezagospodarowane dotychczas budynki MPS i myjni zostały wyburzone a na ich terenie powstaje kolejna firma transportowa. Niezagospodarowana wiata sprzętu w parku samochodowym dalej straszy.













Po piętnastu latach wojsko znów wróciło do koszar przy ulicy Kościuszki. W budynku po Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Dębicy (dawny budynek koszarowy) od 2017 roku funkcjonuje 33. Batalion Piechoty Lekkiej 3 Karpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Pod koniec 2017 roku radni miejscy zdecydowali o sprzedaży zwróconej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Miastu Dębica nieruchomości o powierzchni ponad 1 hektara zabudowanej 5 budynkami przy ulicy Kościuszki Skarbowi Państwa. Nieruchomość przekazana została w trwały zarząd Ministerstwa Obrony Narodowej i zostanie przeznaczona na potrzeby funkcjonowania 33.Batalionu Piechoty Lekkiej w Dębicy. Tak więc wojsko będzie remontować i wykorzystywać na swoje potrzeby niewykorzystywane dotychczas budynki magazynu żywnościowego kuchni i stołówki żołnierskiej, wartowni i łaźni, jednego budynku koszarowego, budynku dawnej stolarni oraz dotychczas wykorzystywanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie budynki sztabu, biura przepustek i kolejnego dawnego koszarowca. Coraz bardziej realna staje się odbudowa strzelnicy w Brzeźnicy. Więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej na nowo utworzonych stronach internetowych http://www.mon.gov.pl/obrona-terytorialna/ https://terytorialsi.wp.mil.pl/

















Zbiór poprzednich artykułów z cyklu „Spacerkiem po terenach w byłej jednostce wojskowej” z 2008, 2010, 2016 roku można zobaczyć << TU >>

I to już wszystko. Zapraszamy warto tu przyjść i zobaczyć, jak zmienił się krajobraz byłych koszar wojskowych.