kontakt@saperzy-debica.pl
  • Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

  • Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

  • Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

  • Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

  • Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

  • Spotkanie towarzyskie 04.2018

75 rocznica śmierci saperów 13bsap.


W marcu bieżącego roku w imieniu grupy rekonstrukcyjnej Projekt Historyczny Marusia napisał do nas Pan dr Szymon Kalicki. (https://www.facebook.com/phmarusia).

„…Jesteśmy grupą z Krakowa, która od początku swojego istnienia skupia się na kolekcjonowaniu i odtwarzaniu jednostek saperskich z okresu II wojny światowej. W kręgu naszych zainteresowań są jednostki Armii Czerwonej, Korpusu Czechosłowackiego, ale również i 1 Armii Wojska Polskiego. Szczególnie te ostatnie są nam bliskie ze względu na ich obecne praktycznie zapomnienie i próby wymazywania ich z kart naszej historii. Chcielibyśmy, aby trzecia i ostatnia część naszego projektu skupiła się na pewnej szczególnej i zapomnianej rocznicy. Jest nią tragiczne zdarzenie, w wyniku którego 13 (?) maja 1946 roku na lotnisku dzisiaj już byłym Kraków-Rakowice śmierć poniosło 11 saperów 13 kołobrzeskiego batalionu saperów. W tym roku będzie 75 rocznica tego wydarzenia i chcielibyśmy o nim przypomnieć mieszkańcom naszego miasta jak i odwiedzającym Muzeum Lotnictwa…”

W zasobach Stowarzyszenia Saperów Dębickich brak jest jakichkolwiek informacji. Jedyna wzmianka o tym zdarzeniu jest zamieszczona na naszej stronie internetowej w zakładce Historia, gdzie w historii 13bsap napisano:

„W dniu 31 marca 1946 r. grupa saperów pod dowództwem chor. Bęben pracująca przy oczyszczaniu lotniska w Balicach koło Krakowa ulega wypadkowi. W wyniku wybuchu bomby zginęli na miejscu, szer. Filipek Jan i szer. Zdanowski Stanisław, a chor. Bęben i 9 saperów zostają ranni.”

W dniu 24 maja 2021 roku Pan dr Szymon Kalicki poinformował nas o obchodach tego tragicznego wydarzenia.

„Zgodnie z obietnicami, pojawiliśmy się 13 maja w dniu, kiedy najprawdopodobniej doszło do tragedii na Cmentarzu Rakowickim i złożyliśmy na grobie saperów kwiaty.

Kilka dni później ponownie odwiedziliśmy ich wystawiając niewielką wartę honorową oraz uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy oraz zapalając znicze.

Wciąż jednak staramy się potwierdzić zarówno miejsce, czas jak I przebieg zdarzeń. W tym celu skontaktowaliśmy się z Centralnym Wojskowym Archiwum – niestety, póki co bez większych sukcesów. Nawiązaliśmy również kontakt z 6 batalionem dowodzenia z Krakowa, którego delegacją na święto saperów zawsze składa kwiaty) i być może tędy uda się dotrzeć do osób lepiej zorientowanych w tym wydarzeniu.

Jednocześnie staramy się, aby we współpracy z Muzeum czynu Zbrojnego oraz Muzeum Lotnictwa w Krakowie przygotować dwie tematyczne wystawy, gdzie również ten tragiczny epizod powojennych działań na terenie odradzającej się Polski mógłby zostać przybliżony mieszkańcom Krakowa oraz odwiedzającym placówki gościom.

Póki co załączam zdjęcia z cmentarza





Serdecznie pozdrawiam

Szymon Kalicki”

Dziękujemy za tak wspaniałą inicjatywę dotyczącą upamiętnienia wysiłku przy rozminowaniu lotniska w Balicach koło Krakowa żołnierzy 13 Kołobrzeskiego batalionu saperów.