Spotkanie opłatkowe 20.01.2020

Obchody Święta Niepodległości w Dębicy 2019

Obchody Święta Konstytucji w Dębicy 2019

Obchody Dnia Sapera w Dębicy 2019

Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Dębicy

Spotkanie towarzyskie 04.2018

swpŚwięto Wojska Polskiego

15.08.2016

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

 

Od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku Wojsko Polskie podkreśla swą tradycję i historyczny rodowód, kultywuje tradycje oręża polskiego w znakach, nazwach, ceremoniale wojskowym i obchodach świąt wojskowych. To bardzo ważny dzień wszystkich Polaków oraz dobra okazja do rozmowy o patriotyzmie, narodzie a także roli i znaczeniu służby wojskowej. Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu Pierwszej Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu - w latach 1990-1991 - Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1992 roku przywrócić obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. To już 96 rocznica Bitwy Warszawskiej.

 

swp defilada

 

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zapewnią wiele atrakcji.

 

15 sierpnia (poniedziałek) w katedrze polowej o godz. 9.00 Biskup Polowy Józef Guzdek będzie celebrował Mszę św. w intencji Wojska Polskiego. Do udziału we wspólnej modlitwie duszpasterstwo wojskowe zaprasza żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, służby mundurowe oraz tych wszystkich, którzy pragną pomodlić się za obrońców ojczyzny. O godz. 21.00 bp Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Po apelu, przed murami klasztoru zostaną oddane okolicznościowe salwy armatnie.

 

O godz. 10.15 - uroczystość odsłonięcia tablicy na kolumnie Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” a o godz. 10.45 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na dziedzińcu przed Belwederem o godz. 11.00 – uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów kończących zawodową służbę wojskową.

 

Centralna uroczystość państwowa Święta Wojska Polskiego połączona z defiladą wojskową na ulicach Warszawy rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 12.00 i będzie najważniejszym punktem uroczystości związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego. Przez Warszawę przemaszerują oddziały konne i piesze, nie zabraknie też pokazów lotniczych czy czołgów. W defiladzie weźmie udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierze z dziesięciu innych państw, ponad 150 pojazdów wojskowych (w tym: czołgi, transportery, wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia i Żandarmerii Wojskowej).

 

W części powietrznej zaprezentuje się ponad 50 samolotów i śmigłowców. Wśród kolumn marszowych przed Belwederem znajdzie się również pododdział utworzony na bazie organizacji pro obronnych, które uczestniczyły w tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda-16. Będzie to pododdział ZS Strzelec im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa. Przemarsz zamknie defilada pododdziałów historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych, w której wezmą udział przedstawiciele 15 krajowych stowarzyszeń rekonstrukcyjnych oraz jednego stowarzyszenia z Białorusi. W sumie w historycznej części defilady zaprezentuje się ponad 300 miłośników wojskowości, historii i tradycji wojskowych.

 

 

Bezpośrednio po defiladzie na terenie Parku Agrykola rozpocznie się Festyn Żołnierski.

 

Jego zasadniczą częścią będzie prezentacja kilkudziesięciu egzemplarzy współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych, m.in.: czołgów (w tym najnowszych Leopardów 2A5 oraz amerykańskich Abramsów), transporterów opancerzonych (Rosomak w wersji bojowej oraz ewakuacji medycznej i amerykański Bradley), sprzętu jednostek specjalnych i rozpoznawczych (MRAP, quady, HMMWV), armatohaubic Dana, wyrzutni rakietowych Langusta, przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych Osa i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Biała, radarów, transporterów minowania Kroton i rozpoznania inżynieryjnego TRI, trałów, bezzałogowych statków powietrznych i samochodów rozpoznawczych.

 

 

Dla zwiedzających udostępnione zostaną również elementy infrastruktury szpitala polowego. Głodni od nadmiaru wrażeń będą mogli posilić się chlebem wypiekanym na miejscu w polowej piekarni i oczywiście wojskową grochówką wydawaną z kuchni polowych. 

 

 

W ramach pokazu dynamicznego swój poziom wyszkolenia zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 

 

Na scenie z programem artystycznym wystąpią wojskowi artyści z klubów działających przy jednostkach wojskowych. Ponadto na stoiskach promocyjnych będzie można obejrzeć najnowsze wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy jednostek powietrznodesantowych, aeromobilnych, wojsk specjalnych, inżynieryjnych oraz Marynarki Wojennej.

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 15 sierpnia zaprasza na dzień otwarty.

 

 

Ekspozycja plenerowa, sale wystawowe i namiot promocyjny będą czynne od godz. 9.00 - 18.00.

Ponadto:

•Otwarcie wszystkich wystaw stałych i okolicznościowych, z najnowszą zatytułowaną „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941-42.”;

•Szczególnie polecamy także wystawę „Wielka wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque” oraz „Tobruk 1941. W 75. Rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy.”

•godz. 12:15 – Gawęda kustosza Działu Wystaw Bogdana Kleina pt. „Był rok 1920”, Sala Drogi Do Niepodległości;

• godz. 13:15 – Prezentacja obrazów Michała Byliny pt. „Śmierć Księdza Ignacego Skorupki” oraz „Bitwa pod Warszawą” – prowadzi kustosz Andrzej Szczepanowski, Sala Drogi do Niepodległości;

• godz. 14:15 - Prezentacja obrazu Michała Byliny pt. „Śmierć Księdza Ignacego Skorupki” oraz „Bitwa pod Warszawą” – prowadzi kustosz Andrzej Szczepanowski, Sala Drogi do Niepodległości;

 

Namiot promocyjny – dziedziniec wewnętrzny:

•godz. 13:00 – 18:00 - Wystawa poplenerowa pt. „MWP w malarstwie artystów biorących udział w Pikniku na Skarpie.”

 

Park plenerowy:

•Prezentacja historycznego oraz współczesnego, ciężkiego sprzętu wojskowego.

Otwarte dla zwiedzających zostaną eksponaty: samolot JAK-40, samolot transportowy AN-26.

•Pokazy kawaleryjskie Szwadronu Bolęcin w barwach 8.Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz sekcji sokolniczej Międzywydziałowego Koła Naukowego AVES, Stowarzyszenia Miłośników Historii „Warszawa” w umundurowaniu Ludowego Wojska Polskiego.

•Stoiska z pamiątkami dla kolekcjonerów militariów.

•„Wojskowy przystanek” - grochówka wojskowa i inne przysmaki (park broni ciężkiej).

 

W dniach 14-15 sierpnia obchody 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Ossowie.

 

Program uroczystości:

14 sierpnia (niedziela)

- godz. 10.00 - modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki;

- godz. 10.45 - odsłonięcie pomników generała dywizji Tadeusza Buka Bronisława,

  generała brygady Kazimierza Gilarskiego oraz admirała floty Andrzeja (Polana Dębów Pamięci);

- godz. 11.15 - msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych;

- godz. 13.00 - apel poległych;

- godz. 14.00 - widowisko plenerowe - Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920;

- godz. 15.00 - 17,00 Piknik historyczny;

- godz. 21,00 - Uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć Ks. Ignacego Skorupki. 

 

15 sierpnia (poniedziałek)

- godz. 10.00 - Msza św. ku czci poległych w Bitwie Warszawskiej 1920r.(Kaplica Cudu Nad Wisłą   Roku 1920 w Osowie),

Rodzinny Piknik Historyczny – koncerty pieśni patriotycznych, wspólne śpiewanie pieśni   legionowych, konkursy, wystawy, prezentacja sprzętu wojskowego, ognisko integracyjne.

Uroczystości obchodów 96 Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się także w miastach powiatu wołomińskiego - Wołominie, Radzyminie, Zielonce, Ząbkach, Tłuszczu.

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego Zarząd Stowarzyszenia Saperów Dębickich żołnierzom służby zawodowej, kombatantom i weteranom, żołnierzom rezerwy i w stanie spoczynku oraz pracownikom wojska – wszystkim, którzy mają swój udział w budowaniu nowoczesnej armii – życzymy zawodowej i służbowej satysfakcji, zdrowia a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Wszystkiego najlepszego!